Napkollektor, napelem, inverter. Mit jelentenek és mi a különbség közöttük? Napelem ABC-nk segítségével most Ön is képbe kerülhet a leggyakoribb szavakat és szakzsargonokat illetően a napelemek világából!
Napelem panel
Az átlag ember számára a napelem panelek, vagyis szolár cellák a napenergia termelés legismertebb eszközei. (Természetesen a Napot leszámítva! ?) Ezen napelem panelek úgy nevezett fotovoltaikus (fényelektromos) cellái azok, amelyek a nap energiáját átalakítják elektromossággá.
Napkollektor
Talán a napelemmel, vagyis a szolár panellel legtöbbször összetévesztett eszköz a napkollektor. Ez a berendezés napenergia segítségével közvetlenül állít elő fűtésre, vízmelegítésre használható hőenergiát. Ennek a találmánynak a segítségével a tárolt folyadékot a nap sugarai felmelegítik, amelyet egy puffertartályban tárolva tudunk a háztartásban hasznosítani. Tájékozódjon bővebben a napkollektorokról korábbi cikkünkben.
Napelem akkumulátor
A napelemes, vagy másnéven szolár akkumulátorok az egyik legfontosabb napelem kiegészítők hosszú távon. Bár a napenergia eltárolása egyelőre egy fejlődőtechnológia, a szolár akkumulátorok segítségével már ez is lehetséges.
Hogyan működnek napjainkban a napelemes rendszerek általában? Röviden, a napelem panelek által elnyelt és az inverter által átalakított energiát a napelemek átadják közvetlenül az elektromos fogyasztóknak, töltőegységeknek stb. Azonban, ha a képletbe kerül a napelem akkumulátor, akkor mindenek előtt a napelem az aksit tölti fel először. Így tárolva azokra az időkre is a napenergiát, amikor az amúgy hagyományos energiaellátásra lenne szükségünk. Tehát az akkumulátor segítségével az energia nálunk marad!
Napelem inverter
Részletesebb fizika órai előadást mellőzve a szolár panelek csupán egyenáramot képesek generálni, ennek felhasználása pedig háztartásaink számára kevesek. Az inverter ezt a gondot oldja meg számunkra, hiszen a fő funkciója, hogy a beérkező egyenáramot váltóárammá alakítsa.
Az inverternek leggyakrabban használt két verziója a következő:
- Hálózatba tápláló Inverter: Feladata az összeköttetés a napelemek és az elektromos közmű hálózat között.
- Szigetüzemű inverter: Feladata a szolár akkumulátorból érkező egyenáram váltóárammá alakítása.
Napelem dőlésszög
A napelem hatékonyságát befolyásoló egyik legfontosabb tényező. Az ideális dőlésszög általában 30-40 fok között van, azonban ez a tájolástól is függ. A legjobb, ha a szolár paneljeinket merőlegesen, azaz 90 fokban éri a fény. (Beesési szög)
Napelem modul
A napelem modul nem más, mint napelem panelek nagyobb egysége. Tehát egyszerűen több napelem panel egymás mellett és/vagy alatt.
Napelempark
A Napelemparkok, vagy más néven Napelem farmok általában olyan nagyobb méretű zöldenergia központok, ahol a fotovoltaikus energiát ipari mennyiségben gyűjtik össze és alakítják át energiává. Sokszor vállalkozások és önkormányzatok üzemeltetik ezen parkokat energiafogyasztásuk és ökológiai lábnyomunk csökkentése érdekében.
Szaldó elszámolás
Kedvező elszámolási forma, mely csupán 2023. december 31-ig érhető el. Rendkívül kedvező elszámolási lehetőség, hiszen az egy éven belül megtermelt energiánkért akár még pénzt is kaphatunk az energia szolgáltatótól. Tudjon meg további részleteket a szaldó elszámolásról szóló cikkünkből.
Visszatáplálás
A nevéből adódóan a hálózatra visszatápláló napelemes rendszer a napelemek által termelt energiát közvetlenül visszatáplálja a rendszerbe egy inverter segítségével. Egy úgynevezett ad-vesz óra méri a megtermelt és az elfogyasztott áram mennyiségét, amelynek kizárólag a különbségét számlázza ki az áramszolgáltató. Ennek előnyét legjobban a szaldó elszámolás keretein belül lehet kihasználni.
Amennyiben további kérdése maradt a napenergiával kapcsolatban, vagy felkeltettük érdeklődését, ne habozzon! Vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi űrlapon még ma!
Források: