Free Sun Energy

Klímaberendezés - Free Sun Energy

Klímaberendezés

Hűtsön vagy fűtsön klímaberendezés, és spóroljon rezsiköltségein!
klímaberendezés külső egység

A klímaberendezés

Jelenleg használt klímaberendezések alapelveit Michael Faraday fizikus fektette le a 19. században, amikor megfigyelte, hogy az összesűrített és cseppfolyós halmazállapotban lévő ammónia elpárologtatása hatékonyan képes hűteni a levegőt. Az elektromos klíma berendezések megjelenésére még néhány évtizedet kellett várni, azonban a 20. század elején már piacra kerültek az első modellek. Az inverteres klímák kifejlesztésével a teljes szabályozhatóság hívta életre a klíma berendezések használatát, melyek magas hatékonysággal működnek, és akár -20 fokig is használhatók. Emellett nem csak hűtésre, de fűtésre is nagyszerűen alkalmasak. A légáramlás ugyanakkor zavarhatja az arra érzékenyeket, felkavarja a port és szárítja a szemet. A karbantartás, esetleges meghibásodás, és pótalkatrészek elérhetősége fontos tényezők, melyekre érdemes figyelni a klíma berendezés vásárlása során. Free Sun Energy kizárólag minőségi, közép-magas kategóriás klíma berendezésekkel foglalkozik, melyek hatékonyságban és élettartamban hosszútávon jelentenek megfelelő befektetést. Továbbá egy napelemes rendszerrel kombinált klímaberendezés nagyszerű lépés a teljes rezsinullázás felé.

Fűtés klímaberendezés segítségével

A klímaberendezéssel való fűtés mindig is rendelkezésre állt, hiszen a hűtési folyamat megfordításával működik. A klíma ekkor hőszivattyúként is funkcionál, felhasználva a külső levegő energiáját és átalakítva azt fűtési energiává. Azonban nem minden klímával lehet hatékonyan fűteni, hiszen léteznek kifejezetten fűtésre optimalizált klímák, amelyek energiahatékonysága akár négyszer-ötször jobb lehet, mint egy hősugárzó vagy villanyradiátor esetében. A teljeskörű fűtés megvalósítása a téli időszakban csak bizonyos klímaberendezésekkel gazdaságos, amelyeket téliesíteni kell a hatékonyság érdekében. Fontos megjegyezni, hogy komolyabb mínuszok esetén a hatásfok jelentősen romlik. A klímafűtés környezetbarátabb, mint a hagyományos fűtési módszerek, hiszen magas hatékonyságának köszönhetően alacsony a fogyasztása. Továbbá az új berendezésekben használt hűtőközeg a régebbi modellekhez képest sokkal kevesebb hatást gyakorol a környezetre.

klímaberendezés belső egység

A klímaberendezéssel való fűtés mindig is rendelkezésre állt, hiszen a hűtési folyamat megfordításával működik. A klíma ekkor hőszivattyúként is funkcionál, felhasználva a külső levegő energiáját és átalakítva azt fűtési energiává. Azonban nem minden klímával lehet hatékonyan fűteni, hiszen léteznek kifejezetten fűtésre optimalizált klímák, amelyek energiahatékonysága akár négyszer-ötször jobb lehet, mint egy hősugárzó vagy villanyradiátor esetében. A teljeskörű fűtés megvalósítása a téli időszakban csak bizonyos klímaberendezésekkel gazdaságos, amelyeket téliesíteni kell a hatékonyság érdekében. Fontos megjegyezni, hogy komolyabb mínuszok esetén a hatásfok jelentősen romlik. A klímafűtés környezetbarátabb, mint a hagyományos fűtési módszerek, hiszen magas hatékonyságának köszönhetően alacsony a fogyasztása. Továbbá az új berendezésekben használt hűtőközeg a régebbi modellekhez képest sokkal kevesebb hatást gyakorol a környezetre.

légkondi
Hűtés klímaberendezés használatával

A klímaberendezések alapja a hűtési folyamat, amelynek középpontjában a hűtőkör áll, ahol alacsony forráspontú folyadék kering. A hűtőközeg az elpárologtatóban felveszi a hőt és elpárolog, majd a kompresszor segítségével összesűrítve, magas nyomáson és hőmérsékleten a kondenzátorban lehűl és kondenzálódik. Az inverter klímák elektronikusan szabályozzák ezt a folyamatot, optimálisan adagolva a hűtőközeget és irányítva a kompresszor működését.

A hűtőközegek forráspontja légköri nyomáson -30 °C körül van, és gázneművé válva a hűtési folyamat során hideg levegőt állítanak elő a beltéri egységben, míg a kondenzátorban a hőt nagy nyomáson és hőmérsékleten adják le. A nagynyomású, felhevült hűtőközeg a kültéri egységben a ventilátorok segítségével hőt ad le a környezeti levegőnek, ezért fontos, hogy a kültéri egység ne legyen zárt térben.

A kondenzátorban lehűlt hűtőközeg folyékonnyá válik, majd a fojtó vagy adagoló szelepen keresztül ismét elpárolog és lehűl. Ezt a hideg hűtőközeget szívja be a beltéri egység, ahol a szoba levegőjének hőjét elvonva hideg levegőt hoz létre, és ventilátorral ezt a hideg levegőt kifújja a benti helyiségben. Ez a folyamat lehetővé teszi a szoba páratartalmának és por-koncentrációjának szabályozását is, szűrőkön és kiegészítőkön keresztül.

Az elpárologtatóban felmelegedett hűtőközeg visszaáramlik a kompresszorba, ahol ismét összesűríti. A kompresszorba csak gáznemű hűtőközeg kerülhet, mivel a folyékony halmazállapotú hűtőközeg nem összenyomható, és kompresszor károsodást okozhat. Az adagoló szelep szabályozza a hűtőközeg áramlását, biztosítva, hogy a kompresszorba ne kerüljön folyékony hűtőközeg. Így zárul le a hűtési körfolyamat.

Ne várjon tovább!

Töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat, és tanácsadóink rövidesen visszahívják Önt!

Klímaberendezések típusai

1. Oldalfali Split Klíma

Az oldalfali split klímák egy beltéri és egy kültéri egységből állnak, változatos teljesítménnyel és különleges funkciókkal rendelkeznek. Sok klíma optimalizálva van fűtésre is, beépített Wi-Fi funkcióval és elegáns megjelenésével otthona ékkövévé válhat, hidegben és melegben is megbízható partnere lesz.

2. Fűtésre Optimalizált Klímák

A fűtésre optimalizált klímák napjaink klímaváltozásának hatására egyre népszerűbbek. Ez annak köszönhető, hogy egyre nagyobb hatékonysággal képesek fűteni. A szezonális hatékonysági fok (SCOP) mutatja meg hatékonyságukat, 1 kW befektetett energiából 4-5 kW fűtési energiát képesek létrehozni. Az általunk javasolt gépek többsége A++ / A+++ fűtési energiaosztállyal rendelkezik. Felkészültek a tartós mínuszokra csepptálca fűtéssel és kompresszor karterfűtéssel, amely elengedhetetlen a hatékony működéshez a hideg téli időszakokban. A csepptálca fűtés és a kompresszor karterfűtés fontos tulajdonságok, melyek a gép tönkremenetelét és baleseteket előzhetnek meg.

3. Téliesített Klímák

A hűtő-fűtő klímák két kategóriára oszthatók: téliesített klímák és fűtésre optimalizált klímák. A fő különbség a hatékonyság és az ár. Téliesített klímák olcsóbbak, de hatékonyságuk elmarad a fűtésre optimalizált klímáktól. A fűtésre optimalizált klímák hamar megtérülnek az üzemeltetési hatékonyságnak köszönhetően.

A szezonális hatékonysági fok (SCOP) mutatja a klímák hatékonyságát. Téliesített klímák esetében 1 kW befektetett energiából kb. 4 kW fűtési energiát állítanak elő, míg a fűtésre optimalizált klímáknál ez 5 felett van. A téliesített klímák csepptálca fűtéssel és kompresszor karterfűtéssel vannak ellátva, ami a hatékony működéshez szükséges a hideg időszakokban.

A hűtésre optimalizált klímák nem rendelkeznek csepptálca fűtéssel és kompresszor karterfűtéssel, és fűtési hatékonyságuk (SCOP) rosszabb, mint a hűtési hatékonyságuk (SEER). A téliesített klímák használhatóak mínusz fokokban, de hatékonyságuk eltérő lehet. Ezekkel a klímákkal -20 – -22 °C-ig lehet fűteni, de a hatékonyság romlik a hidegebb hőmérsékleten.

A fűtésre optimalizált klímák -30 – -35 °C-ig használhatóak, mivel nagyobb hatékonysággal rendelkeznek, és tartalmazzák a karterfűtést és csepptálca fűtést. Ezek a berendezések -20 – -25 °C-ig képesek tartani a névleges teljesítményüket. A legnagyobb különbség a két típus között a méret: a fűtésre optimalizált klímák nagyobb kültéri és beltéri egységekkel rendelkeznek, és nagyobb hőcserélő felületük miatt hatékonyabbak a téliesített klímáknál.

4. Dizájn Klímák

A dizájn klímák különleges színű és formájú beltéri egységekkel rendelkeznek, így lakberendezési szempontból van  létjogosultságuk. Egy design klíma ugyanolyan hatásfokkal képes dolgozni, mint egy ugyanakkora teljesítményű hagyományos társa. Teszi mindezt egy esztétikus beltéri egységgel – változatos színekben és stílusokban.

5. Multi Split Klíma

A multi split klíma több különböző típusú és teljesítményű beltéri egységet csatlakoztat egy kültéri egységhez, lehetővé téve nagyobb energiamegtakarítást és kevesebb kültéri egységet. Ugyanakkor, ha egy beltéri egység meghibásodik, az egész rendszer leáll.

A mono split klímák egy-egy beltéri egységet kapcsolnak egy kültéri egységhez, míg a multi split klímák több beltéri egységet (akár 9 darabot) is csatlakoztathatnak egy kültéri egységhez. Legnépszerűbb megoldások a  2-3 beltéri egységgel rendelkezők. 

A multi split klímák előnyei közé tartozik, hogy kevesebb kültéri egységet igényelnek, és a beltéri egységek egymástól függetlenül vezérelhetők. Emellett hosszabb csövezést tesznek lehetővé a kültéri és beltéri egységek között, bár 5 méter felett a berendezés veszíthet a teljesítményéből.

A multi split klímák hátrányai között szerepel az üzembiztonság, mivel egy meghibásodott beltéri egység az egész rendszer leállásához vezethet. Továbbá, a multi split klímák gyakran drágábbak, mint az azonos mennyiségű mono split klímák, és a javítás/karbantartás is többe kerülhet.

A VRF és VRV rendszerek eltérő tervezést és szakértelmet igényelnek, így ezekre csak egyedi ajánlatokat lehet adni. Ne keverjük össze ezeket a multi split klímákkal.

6. További típusok

A fentieken kívül az alábbi típusok is megtalálhatóak partnereinknél:

  • Konzol klíma 
  • Kazettás klíma 
  • Legcsatornázható klíma 
  • Mennyezeti-parapet klíma 
  • Mobil klímák

Tesztelés és minőség

A tesztelések és szükséges folyamatok szakszerű elvégzése mind a garancia, mind a berendezés élettartama miatt egy nagyon fontos szempont.

Tesztelések

A klímaberendezések beüzemelése során két időigényes folyamatot kell végrehajtani. Az egyik a vákuumozás, amely a klíma csöveinek tisztítását szolgálja. Célja a csőben lévő levegő és szennyeződések eltávolítása, hogy a hűtőközeg ne keveredjen velük, mert ez rövidíti a berendezés élettartamát. A vákuumozást legalább 30 percig kell végezni, majd 5 percig figyelni a nyomásmérőt a rendszerben lévő levegő esetleges beszivárgásának ellenőrzése érdekében.

A másik folyamat a nitrogénes nyomáspróba, amelynél a rendszert nagy nyomás alá helyezzük, és megfigyeljük, hogy kibírja-e. Ezt is 30 percig kötelezően kell végezni, majd újra 30 percig vákuumozni, mivel a csövekben nitrogén marad. A nagy nyomás a bennmaradt szennyeződéseket is kifújja.

Minőség és garancia

A berendezés minősége, a felszerelés és a beüzemelés minősége fontos a berendezés élettartama és hatékony működése szempontjából. Megbízható szakemberekkel kell végeztetni a szerelést.

A termék minősége és garanciája szintén fontos tényező. Csak garanciális, közép-magas és magas kategóriájú klímaberendezésekkel foglalkozunk. Szakszerű telepítéssel és karbantartással a berendezések túlélhetik a garanciát. Meghibásodás esetén a kivitelezőt kell felkeresni, aki szaktudásával és tapasztalatával javaslatokat adhat. Garancián belüli belső meghibásodás esetén a garanciát a kivitelezővel kell intézni, költségmentesen, de szükséges a karbantartói igazolások megléte. A karbantartást a kivitelezőkkel vagy jogosult szakemberrel kell elvégeztetni, és igazolást kell adniuk.

Ha a kivitelező már nem aktív és nem tud más szakembert javasolni, segítünk a legjobb szakember megbízásában a feladat ellátására.

Kérdése maradt? Olvassa el Gyakran Ismételt Kérdéseinket, vagy keressen minket bizalommal!