Free Sun Energy

Gyakran Ismételt Kérdések - Free Sun Energy

Gyakran Ismételt Kérdések

Segítünk csökkenteni a rezsiköltségeket, miközben a környezetet is védjük.
free sun energy napelem munka

Megválaszoljuk a leggyakrabban feltett kérdéseket napelemmel, napenergiával, megújuló energiával és zöld energia-befektetésekkel kapcsolatban.

Ha valamit kihagytunk, vegye fel velünk a kapcsolatot, és tanácsadóink rövidesen visszahívják Önt!

Általános kérdések a napelemes rendszerek működését illetően

Bár sokan tévesen keverik a kifejezéseket, két teljesen különböző technológiáról van szó.
Napelem: Segítségével a napsugárzás villamos energiává alakítható,
Napkollektor: Segítségével hőt nyerhetünk a napsugárzásból.

A napelemes rendszer méretét első sorban az éves felhasznált energia mennyisége, vagy a tervezett fogyasztók által a jövőben felhasználandó éves energiamennyiség határozza meg.

A méretezés függ még a tetőfelület méretétől (m2), azaz hány panel fér el a tetőn, továbbá befolyásolja még a tető tájolása és dőlésszöge is.

A napelemes rendszer méretét első sorban az éves felhasznált energia mennyisége, vagy a tervezett fogyasztók által elhasználandó éves energiamennyiség határozza meg.


A méretezés függ még a tetőfelület méretétől (m2), azaz hány panel fér el a tetőn, továbbá befolyásolja még a tető tájolása és dőlésszöge is.

Egy napelemes rendszerben minden egyes napelem modul egyedi teljesítménnyel működik. A modulok teljesítménye között lehetnek eltérések, pl.: szennyeződés, vagy árnyékolás miatt egyik-másik panel teljesítménye csökken.


A HAGYOMÁNYOS inverter használatával a leggyengébb modul minden más modul teljesítményét lecsökkenti, mert a leggyengébb láncszemhez igazodik a többi modul teljesítménye is.


Az OKOS inverter használatakor a rendszer minden eleme a maximumon teljesít, csak az árnyékolt modul teljesítménye alacsonyabb. Így érhető el, hogy az egész rendszer mindig a legjobban teljesítsen.

HÁLÓZATRA VISSZATÁPLÁLÓ RENDSZER: Nevéből adódóan a napelemek által termelt energiát egy inverter segítségével közvetlen az elektromos hálózatba táplálja vissza. A megtermelt és elfogyasztott áram mennyiségét egy úgynevezett ad-vesz óra méri. Az áramszolgáltató a két érték különbségét számlázza csak ki.


SZIGETÜZEMŰ NAPELEMES RENDSZER: Független az elektromos hálózattól, a napelemek által termelt energiát az akkumulátorokba tölti és egy inverteren keresztül onnan lehet felhasználni. Ugyanúgy működik, mint az autó akkumulátor, a járó motor tölti, de, ha leállítjuk, akkor is működtethetünk róla ideig-óráig elektromos berendezéseket. Ahol nem áll rendelkezésre hálózati feszültség, ott a hálózatfüggetlen napelemes rendszer teljes értékű áramellátást kínál. Tanyákon, hajókon kiváló megoldás, ahol nincs lehetőség a hálózati áramot használni.

Magánszemélyek esetében nem szükséges.


A helyszíni felmérés során kollégáink többek között a tetőszerkezet állapotát is megvizsgálják. Amennyiben azt állapítják meg, hogy a szerkezet nem megfelelő, azt minden esetben jelzik a megrendelőnek.

A napelem súlya a tartószerkezettel együtt átlagosan 20-25 kg, ami négyzetméterenként 11-15 kg terhelést jelent. Ha a tetőszerkezet gerendái szélesebbek 6 cm-nél a tető, valószínűleg elbírja a napelem rendszer súlyát.

Nem termel.


A napelemeket sorba kötve nagyfeszültségű egyenáramot nyerünk, melyet egy inverterrel 230 V-os váltóárammá lehet alakítani. Amennyiben hálózati feszültség kimaradás van, a napelemes rendszer nem táplálhat vissza a hálózatba energiát. Ilyenkor biztonságtechnikai okokból az inverter azonnal lekapcsol, így a napelemek nem termelnek áramot.

Nem érdemes leszereltetni, mivel az adott ingatlanra van méretezve a rendszer.


Az ingatlan értékét növeli, ezért eladásnál ez beszámítható az ingatlan árába.

Nem igényelnek karbantartást a lakossági méretű napelemes rendszerek.

Bizonyos esetekben érdemes. A napelemekre rakódhat falevél, virágszirom, por, madárürülék. A rátapadt szennyeződés csökkenti a beáramló fény mennyiségét, azonban egy kiadós eső ezen sokat segíthet. Amennyiben mégis szükséges, a tisztítást elvégezheti Ön is, feltéve, ha ez nem balesetveszélyes. Ellenkező esetben érdemes ezt szakemberre bízni!


Lényeges, hogy a sima csapvíz, vagy kútvíz nem alkalmas a napelemek lemosására, mert ásványi mikrorészecskéket tartalmaznak, amelyek szintén lerakódnak a napelemekre vízkő formájában.


A napelemek takarítását nem végezhetjük el bármivel, utána kell olvasni, de ha nem vagyunk benne biztosak mit használhatunk, akkor ki kell kérni a gyártó javaslatát a takarításhoz használt eszközökkel és vegyszerekkel kapcsolatban.


Vannak speciális takarító eszközök és tisztító folyadékok, melyek ára természetesen magasabb lehet, mint a háztartásban használt általános vegyszereké, de biztosak lehetünk benne, hogy nem okozunk vele kárt.


Még a csapvíz is problémás lehet főleg ha kemény, hiszen a kiváló vízkő is szennyezi a felületet egy újabb felesleges réteggel.


Vannak speciálisan felületkezelt napkollektorok és napelemek is, melyek egyedi gondoskodást igényelhetnek.

A legoptimálisabb tájolás a déli-délnyugati. Ezen kívül az összes irány jó választás lehet a rendszer telepítéséhez, kivéve az északi, észak-keleti és észak-nyugati tájolást. Az okos napelem rendszerünk lehetővé teszi az egyszerre többféle fekvésű telepítést is.

Kibírják.

A napelemeket védő külső speciális üveglap a normál időjárási körülményeknek mindenképpen ellenáll, sőt annál még többet is kibírnak. Azonban minden napelemes rendszer telepítésekor felhívjuk megrendelőnk figyelmét, hogy módosítsa lakásbiztosítását, egészíttesse ki a napelemes rendszerre vonatkozó feltétellel!

Igen. Új biztosítást is köthet, illetve meglévő lakásbiztosítását is átdolgoztathatja biztosítójával. Fontos itt megemlíteni, hogy a több gyártó is a napelemekhez 5 év teljeskörű biztosítást kínál.

A modern napelemeknek köszönhetően a rendszer télen is termel energiát, ha süt a nap. Mindaddig, amíg hó borítja a paneleket, nem lesz termelés. A külső üvegborításról a hó könnyedén lecsúszik, főleg az ideális 30-40 fokos dőlésszög esetén.

Igen, ha valamilyen elektromos fűtőberendezést használ, amelynek az áramellátását napelem rendszer által biztosítja.

Az energiaszolgáltatóhoz a következő dokumentumokat kell benyújtani elbírálásra:

  • igénybejelentő
  • csatlakozási dokumentáció.


Az energiaszolgáltatói ügyintézést a napelem rendszert kivitelező cégek intézik, nem az Ön feladata.


Az elbírálás után kezdődhet a napelemes rendszer telepítése, amelyet a készre jelentés követ. Ezután szerződésmódosításra lesz szükség az áramszolgáltatóval, a mérőóra csere kapcsán.

  1. A tartószerkezet és a tartó sínek kerülnek rögzítésre az előzőleg meghatározott helyekre,
  2. Rögzítik a napelem táblákat,
  3. Felszerelésre kerül az inverter,
  4. Villanyóra csere (amennyiben szükséges)


Ezután üzemképes a rendszer.

A kereskedelemben kapható napelemek döntő többségének alapanyaga a szilícium. A tisztított szilícium alapanyagot egy kristállyá húzzák vagy polikristályos szerkezetnél grafit, illetve kerámiaformába öntik, majd ezt követően felszeletelik. A gyártás során a szilíciumot foszfor és bór atomokkal dúsítják, melyek a Nap elektromágneses sugárzásának hatására a szilíciumlemezben pozitív és negatív töltéshordozókká alakulnak.

Főleg a gyártástechnológia.


Melegebb égövi körülmények között, ahol jellemzőbb a direkt napsütés a monokristályos napelemek jobban teljesítenek, nagyobb a cellák hatásfoka, hűvösebb területeken, ahol több a szűrt fény, a polikristályos panelek termelnek jobban. Azonban a két típus között a modern technológiának köszönhetően minimális a különbség, valamint a kétféle változat árában sincs nagy eltérés.

A PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) technológiával készült napelemek hátoldalára egy alumínium vezetőréteg kerül, amely javítja a napelem panel fényvisszaverő, és ezáltal az árammá alakító képességét, így kevésbé kedvező fényviszonyok mellett is nagyobb teljesítményre képes. A PERC technológiának köszönhetően a napelem hozzávetőleg 6%-kal magasabb hozamra képes.

Árnyékon kívül más külső tényezők is okozhatják a napelemrendszer alulteljesítését. Pl.: Hó, madárpiszok stb.


Egy hagyományos napelem rendszer esetén mindig az éppen legrosszabbul teljesítő panelhez igazodik a többi napelem is.


SolarEdge technológia alkalmazásával azonban mindig mindegyik napelem a maximumot hozza, egymástól függetlenül.


Ezen kívül a készülékbe gyárilag be van építve a monitoring rendszer, melynek köszönhetően a napelemmező termelése távfelügyelet segítségével, napelemenkénti bontásban követhető nyomon.

Általában 3-4 hónapot vesz igénybe. (eltérhet áramszolgáltatónként)

1x32A és 3x16A-ig ingyenes a mérő csere. Nem mi szereljük fel.


Az ad-vesz mérőt az áramszolgáltató emberei szerelik fel, a napelemes rendszer készre jelentése után.


1x32A és 3x16A-ig ingyenes a mérő csere, ha ettől nagyobb, akkor egyszeri díjat számol fel a szolgáltató.

A napelemes rendszer kivitelezése során keletkezett hulladékokat elszállítjuk a helyszínről, Önnek ezzel nincsen semmi dolga.

Befektetéssel, finanszírozással költségekkel kapcsolatos kérdések

Szigetüzemű rendszer: független az elektromos hálózattól, így egyáltalán nincs villanyszámla.


Hálózatba visszatápláló rendszer: Szaldó elszámolás esetén általában megközelítőleg 0 forint szerepel az éves elszámoláskor a számlán. Amennyiben többlettermelés történt, mínuszos lesz a számla, de az is lehet, hogy többet fogyasztott a tervezettnél és néhány ezer forintot fizetnie kell majd.

Egy jól megtervezett, átlagos méretű rendszer akár 7-8 év alatt megtérülhet.


A napelemes rendszer megtérülési ideje első sorban a méretétől függ, azaz hány kWh teljesítményt várunk évente a rendszerünktől, valamint a beruházás teljes költségétől.

A legfrissebb szaldó elszámolással és napelem betáplálási stoppal kapcsolatos információkat az alábbi bejegyzésünkben olvashatja.

Az ingatlan értékesítésekor a rendszer költségeit hozzá kell számolni az ingatlan értékéhez, hiszen ennek előnyeit a továbbiakban az új tulajdonos fogja élvezni, azaz soha többé nem fog áramszámlát fizetni! Az ingatlanpiacon ezeket az ingatlanokat jellemzően drágábban és gyorsabban el lehet adni.

Igen. A napelemes rendszer megtérülési ideje alatt a villanyszámlája összegét a hitel törlesztésére tudja fordítani, így nem lesz többlet kiadása.

Igen. Hiszen ebben az esetben a megtérülési idő is csökken a támogatás mértékével arányosan! Ugyanakkor Önnek is kevesebbet kell költenie a rendszerre. Ugyanakkor egy napelemes rendszer telepítésével gyermekei és az Ön jövője érdekében is hatalmas lépést tesz!