Free Sun Energy

Mindenkinek megéri a hőszivattyú? Lehet, hogy Önnek nem!

Mindenkinek megéri a hőszivattyú? Lehet, hogy Önnek nem!

Megéri a hőszivattyú? Persely

Mindenkinek megéri a hőszivattyú? Lehet, hogy Önnek nem!

Megéri a hőszivattyú? Persely
A hőszivattyúk napjainkban egyre népszerűbbé válnak azok körében, akik környezetbarát és gazdaságos fűtési megoldást keresnek. Azonban kevesen tudják, hogy a hőszivattyúk milyen sokoldalúak és hatékonyak lehetnek, de nem minden esetben éri meg ezt a technológiát választani. Bizony vannak esetek, hogy nem biztos, hogy megéri a hőszivattyú mint elektromos fűtési megoldás. Ebben a cikkben feltérképezzük a hőszivattyúk előnyeit és hátrányait, valamint megvizsgáljuk, mely esetekben érdemes ezt a fűtési rendszert választani.

Mi is az a hőszivattyús fűtés?

A hőszivattyú olyan berendezés, amely a környezetből (levegő, talaj vagy víz) nyer hőenergiát, és azt felhasználja a fűtéshez vagy hűtéshez. Működése hasonlít egy hűtőszekrényéhez vagy klímaberendezéséhez. Az alacsonyabb hőmérsékletű közegből kinyeri a hőt és a magasabb hőmérsékletű helyre szállítja, a nyomáskülönbséget kihasználva. A hőszivattyú a padlóba, falba vagy mennyezetbe épített fűtőrendszerben cirkuláltatott közvetítő anyagot (pl. vizet) használja a hőátadáshoz. A hőszivattyús fűtés környezetbarát megoldás, mivel akár megújuló energiát használhat fel a fűtéshez vagy hűtéshez, és akár negyed annyi árammal képes a kívánt hőmérsékletet előállítani egy modern elektromos kazánhoz képest, így minimálisra csökkentve a károsanyag-kibocsátást. A hőszivattyúval való fűtés nemcsak a költségeket csökkenti, hanem az ingatlan értékét is növelheti. Az otthonok, amelyek megújuló energiaforrásból fűtik és hűtik magukat, magasabb energiaosztályba sorolhatók, ami vonzóbbá teheti az ingatlant az értékesítés során. A hőszivattyúk további előnyeiről korábbi blog cikkünkben is olvashat.

Mikor éri meg a hőszivattyús fűtés?

A hőszivattyús fűtés akkor éri meg, ha megfelelő körülmények állnak fenn. Fontos szempont, hogy nagy felületű fűtőtesteket, például padlófűtést, falfűtést vagy mennyezetfűtést alkalmazzunk az épületben. Illetve bizonyos radiátor típusok is megfelelőek lehetnek erre a célra. Ezen kívül az épületnek jól szigeteltnek kell lennie, és modern, energiatakarékos nyílászárókkal kell rendelkeznie. A legelterjedtebb hőszivattyúk ugyanis nem képesek olyan magas hőmérsékletű folyadékot előállítani, mint a gáz vagy a biomassza fűtőrendszerek. Habár a technológia folyamatosan fejlődik, és hamarosan elkezdjük értékesíteni az újabb hűtőközeggel rendelkező hőszivattyút, amely már 75 fokot is képes előállítani, a körülmények megteremtése elengedhetetlen az optimális működéshez. 

Mindenkinek megéri a hőszivattyú?

Tapasztalataink alapján a válasz az, hogy nem mindenkinek éri meg a hőszivattyú. A hőszivattyúk árai gyakran feltüntetésre kerülnek más weboldalakon és vállalkozások által, de sajnos a telepítési költségek rendszerint kimaradnak a képből. A hőszivattyúk telepítése és felszerelése milliós nagyságrendek között változhat. Az egységnyi hőszivattyúra vetített költség akár 2,5-5 millió forint is lehet. Ezért kisebb hőszivattyús rendszereknél megfontolandó, hogy valóban megéri-e, mivel ezeknél a költségek nem feltétlenül térülnek meg más elektromos fűtésekhez viszonyítva. Fontos megjegyezni, hogy nem csak az eszköz ára számít, hanem a telepítési költségek is. Nagyobb rendszerek esetén azonban szinte mindig érdemes elgondolkodni a hőszivattyú telepítésén.

Mennyibe kerül egy hőszivattyú rendszer telepítése?

A hőszivattyús fűtés kialakításának költségei változóak, és függnek az épület méretétől és adottságaitól. Egy átlagos fűtésrendszer kiszolgálásához szükséges hőszivattyú beszereléssel, kiegészítőkkel együtt, valamint a fűtésrendszer kialakításához körülbelül 2,5-5 millió forintra van szükség, de ez nagyobb házak esetén, pl. egy 160 négyzetméteres családi ház esetén – ahol nem jók az adottságok – akár 8 millió forint is lehet.

Természetesen akkor éri meg legjobban a hőszivattyús rendszer, ha napelemmel párosítjuk. Amennyiben nincs a házon még napelem, átlagosan érdemes plusz 3-4 millió forintot is rászámolni a rendszer árára.

Érdemes még továbbá a “H tarifát” is észben tartani. A H tarifa a napenergiából vagy más megújuló energiaforrásból működtetett fűtési rendszerek, köztük a hőszivattyúk üzemeltetéséhez kínál kedvezőbb áron használható villamos energiát idény jelleggel, október 15. és április 15. között napi 24 órában. Ugyan a H tarifa óra felszerelése akár 500 000 Ft többletet is jelenthet, magas fogyasztású rendszerek esetén hamar visszahozza az árát, így ezt is vegyük fontolóra, amikor tanakodunk, hogy megéri a hőszivattyú vagy sem.

Mennyi idő alatt térül meg a hőszivattyús fűtés?

Mivel alapjában véve kizárólag nagyobb rendszerekre javasoljuk a hőszivattyút, így erre tudunk egy hozzávetőleges intervallumot mondani. Ezen rendszerek esetében a megtérülési idő általában 4-7 év között mozog, és ez már tartalmazza a telepítéssel járó költségeket is. A megtérülés után pedig elérhető a végleges rezsinullázás, amennyiben a rendszer napelemmel van párosítva.

A hőszivattyús fűtés hatékony és környezetbarát megoldás, amely hosszú távon megtérülhet a költségekben és az ingatlanértékében. Azonban fontos mérlegelni az épület adottságait és az energiaköltségeket annak érdekében, hogy meghatározzuk, vajon Önnek is megéri-e ezt a technológiát választani. Ha kérdései vannak, esetleg nem biztos benne, hogy az Ön jelenlegi rendszere elég nagy-e a hőszivattyúhoz, forduljon hozzánk, és szívesen segítünk megtalálni a legjobb megoldást az Ön számára. Az energiamegtakarítás és a környezetvédelem soha nem voltak ennyire elérhetők!

Ez is érdekelheti