Budapesten, a XVIII. kerületben található Zöld Liget Tagóvoda nagy átalakuláson megy keresztül. Ez a törekvés magában foglalja a HeatVentors hőakkumulátorának bevezetését, egy figyelemre méltó magyar innovációt, amelynek célja, hogy az óvoda elérje a 0%-os széndioxid kibocsátást. Egy ilyen kezdeményezés hangsúlyozza az iskola rendíthetetlen elkötelezettségét a környezeti fenntarthatóság és az energiahatékonyság iránt.
Az óvoda átállása a zöld energiára
Ennek az ambiciózus projektnek a kezdeti szakasza mostanra befejeződött. Egy korszerű szigetelőrendszert építettek be, amely lenyűgöző 32%-kal csökkentette az óvoda fűtési igényét. Erre a sikerre építve október végén megkezdődött a második fázis. Ez a következő fázis többrétű, és különböző fejlesztésekre összpontosít, amelyek kulcsfontosságúak az óvoda fenntarthatósági céljai szempontjából. Ide tartozik a meglévő gépek korszerűsítése a nyári hónapokban történő hűtés megkönnyítése érdekében, napelemek beépítése a hőszivattyúk működtetéséhez, valamint egy kulcsfontosságú kiegészítő elem: egy intelligens hőtároló rendszer, a hőakkumulátor telepítése. Ez az úttörő technológia nemcsak az energiafogyasztás további csökkentését célozza, hanem az újonnan telepített berendezések élettartamának jelentős meghosszabbítását is.
Hogyan működik a HeatVentors hőakkumulátor?
A hőakkumulátor egy forradalmi találmány, amely mögött magyar feltalálók, a HeatVentors csapata áll. Az elektromos akkumulátorokhoz hasonlóan működik, bár egyedülálló módon a hőenergia, pontosabban a hő tárolására összpontosít. Ezt a rendszert az különbözteti meg a többitől, hogy képes a meleg hő és a hideg hő tárolására, így az éjszakai hideg hőmérsékletet a melegebb nappali körülmények között is fel lehet használni. Télen a logika megfordul: a napközben gazdaságosabban megtermelt hőt tárolja, hogy azt az esti vagy reggeli időszakokban felhasználhassa, így hatékonyan gazdálkodik a fűtési célú energiával.
Ez a technológia az akkumulátorral összekapcsolt napelemes rendszerhez hasonló elven működik, és kihasználja az alacsonyabb költségű időszakokban termelt energia tárolását, valamint annak felhasználását a drágább időszakokban. A rendszer például az éjszaka termelt hideg levegőt napközben hatékonyan visszavezeti a hűtési infrastruktúrába, ami az energiafogyasztás jelentős, akár 50%-os csökkenését eredményezi. Ezenkívül ez az innovatív rendszer nemcsak az üzemeltetési hatékonyságot növeli, hanem a munkaterhelés stabilizálásával és a karbantartási követelmények csökkentésével jelentősen meghosszabbítja a hűtő- és fűtőberendezések élettartamát is.
Bővebben a HeatVentors-ról és a hőakkumulátorról korábbi cikkünkben olvashat.
A HeatVentors hőakkumulátor használata oktatási intézményekben
Az oktatási intézmények egyre inkább felismerik a fejlett hőtároló rendszerek előnyeit, habár még ezen törekvések gyerekcipőben járnak hazánkban. Ezek a rendszerek kulcsszerepet játszanak az energiagazdálkodás javításában, az üzemeltetési költségek csökkentésében és az oktatási intézmények fenntarthatósági kezdeményezéseihez való hozzájárulásban. Az utóbbiban azáltal, hogy megbízhatóságot és hosszabb élettartamot biztosítanak az infrastruktúrájuk számára. Ezen túlmenően a hőelemek használata az ilyen intézményekben felbecsülhetetlen értékű oktatási eszközként is szolgál. Ugyanis a tanulókat a hőtárolás és a látens hő témakörében oktatja, miközben a globális felmelegedés elleni küzdelmet elősegítő gondolkodásmódot is népszerűsíti. A Heatventors pár éve még “csak” egy egyetemi projekt volt. Ma már a cég példát mutat a gyakorlati energiatakarékosságra, a hőmérsékletváltozásokat intelligensen kihasználva gazdaságosan tölti fel a termikus akkumulátorokat, és ezáltal jelentősen hozzájárul az energiafogyasztás csökkentéséhez. Napelemes rendszerekkel együtt alkalmazva nagy erőt képvisel a fenntartható gyakorlatok előmozdításában.
Amennyiben Ön is csökkentené vállalkozása energia kiadásait akár 50%-kal, vagy csak többet szeretne tudni a technológiáról, vegye fel velünk a kapcsolatot!