A rezsiárak emelkedésével igen fontossá vált a megfelelő fűtési forma választása a téli időszakra. Rengeteg tévhit kering, miszerint napelemmel nem lehet, vagy nem gazdaságos megoldani a fűtést, azonban cikkünkben ezeket a tévhiteket szeretnénk megcáfolni. Továbbá bemutatjuk, hogy milyen lehetőségei vannak, ha szeretne élni a napelemes fűtés adta előnyökkel. Illetve beavatjuk, hogy a fűtés napelemmel hogyan segítheti hozzá a teljes rezsinullázáshoz.
Tévhitek a napelemes fűtésről
Megdöbbentően sok tévhit kering a napelemekről, illetve a napelemes fűtésekről mind a médiában, mind az interneten. Ezekből hármat emelünk ki.
Az első számú aggálya a kétkedőknek, hogy a napelemes beruházások megfizethetetlenül drágák. Szerencsére számos lehetőség áll(állt) azok rendelkezésére, akik szeretnének napelemet telepíteni. Az otthonfelújítási támogatás keretein belül például 50% kedvezménnyel juthatnak napelemhez 2022. december 31-ig a pályázók, de az idei év elején sokan 100%-os állami és EU-s támogatásból valósították meg napelem rendszerüket. Amennyiben pedig hitelből telepít valaki napelemet, a megtérülés ideje alatt a hitel törlesztőrészlete jóval kevesebb is lehet, mint a rezsiköltsége.
A második tévhit, hogy a napelem rendszer sosem térül meg. Ahogy azt előző cikkünkben is levezettük, a napelem rendszerek átlagos megtérülési ideje 8-10 év, azonban a rezsiárak hirtelen emelkedésével ez a megtérülés akár 4 évre is csökkenhet. Utána pedig éves hozamot is hozhat Önnek napelem rendszere.
A harmadik tévhit, miszerint a gázfűtés jóval költséghatékonyabb, mint a napelemes fűtés az energia válságnak és az emelkedő gázáraknak köszönhetően magától is megdőlni látszik. Továbbá, amennyiben napelemes rendszere van, az elektromos számlája virtuálisan nulla, így a fűtés napelemmel gyakorlatilag ingyenes.
A napelemes fűtés kiemelt előnyei
Rengeteg előnyt tudnánk felsorolni, hogy miért éri meg napelemes fűtést választani gázfűtés helyett, ezért most kiemeltük a négy legfontosabbat:
- Rezsinullázás: napelem rendszer segítségével villanyszámláját teljesen lenullázhatja. Amennyiben a fűtést is napelemmel oldja meg, úgy gázszámlája is nulla lesz. Ezzel érheti el a teljes rezsinullázást. (A vízszámla természetesen ez alól kivétel.) Fontos, hogy éljen a szaldó elszámolás adta lehetőségekkel 2023. december 31-ig, hogy a rezsinullázás valóban rezsi mentességet jelentsen.
- Megtérülő befektetés: Ahogy azt fentebb is írtuk, napelem befektetése most akár 4 év alatt is megtérülhet. Továbbá, a napelem befektetések nem csak költségeit nullázzák le, hanem kb. 14% éves hozamot is biztosítanak az Ön számára.
- Környezetbarát: Nem kell magyaráznunk, hogy a napelem az egyik legzöldebb megoldás energiatermelésre. Amennyiben fűtését is napelemmel oldja meg, jelentősen csökkenti a szén-dioxid termelését, ezzel egy terhet leemelve a természet “válláról”.
- Komfortérzet: Amellett, hogy nem kell a hőingadozásoktól tartani, hiszen a napelemes fűtési rendszer állandó hőmérsékletet biztosít (pl. Klíma), az elektromos fűtés akkor is üzemel, ha éppen nincs gáz a házban.
Fűtés napelemmel: ezen lehetőségek állnak az Ön rendelkezésére
Fontos kiemelni, hogy a napelemes fűtés nem napkollektor, tehát nem termel melegvizet. A napkollektor kizárólag meleg vizet állít elő, így nem tudja garantálni a rezsicsökkentést. Azonban ha Ön napelemes fűtést választ, a következő lehetőségek állnak rendelkezésére többek között:
1. Elektromos kazán
Az elektromos- vagy villanykazán lényege, hogy elektromos áram segítségével fűti fel a radiátorokban lévő vizet. Ezáltal egy jól kiépített – radiátorokra vagy padlófűtésre épített – fűtési rendszer esetén optimális megoldás lehet. A tévhitekkel ellentétben az elektromos kazán telepítése és fogyasztása nem magas, hiszen a készülék a megfizethető kategóriába tartozik, és a kazán teljesítményének mérete (a gázkazánhoz hasonlóan) a ház hőveszteségéhez igazodik. Továbbá mivel napelemmel működik, így fenntartási költsége gyakorlatilag nulla.
2. Hőszivattyú
A hőszivattyú a környezetből vonja ki a hőt (levegőből, vízből, földből), és az így megtermelt energiával fűt. Mivel bekerülési költsége igen magas, ezért alacsonyabb belmagasságú házakba érdemes beszerelni, és felületfűtéssel alkalmazni. Amennyiben ezen feltételek megvalósulnak, a hőszivattyú az egyik leggazdaságosabb megoldás hosszútávon, hiszen a meglévő fűtési rendszerbe is beköthető.
3. Elektromos radiátor és padlófűtés
Elképzelhető, hogy a ház jelenlegi fűtési rendszere nem a legkorszerűbb, vagy csak simán felújítást igényel. Anélkül, hogy a teljes rendszer megújítaná, javasoljuk az elektromos radiátort vagy elektromos padlófűtést, amelyeket a ház különböző helységeibe lehet felszerelni. Mivel ezek beszerzési költsége nem kifejezetten magas, és felszerelésük alacsony költségeket igényel, gazdaságos megoldás lehet sokak számára. Továbbá, kiemelt előnyük, hogy pontosabb a helyiségi hőmérséklet szabályozás, és akár egyesével is felszerelhetőek, ezért kisebb elköteleződést igényelnek.
4. Inverteres klíma
A klímaberendezések által működtetett fűtés szintén megbízható, valamint költség- és energiatakarékos megoldásnak bizonyul, amennyiben napelemmel ellátott. Főként kisebb lakásokba javasoljuk, de több egység beszerelésével akár teljes családi házakban is tökéletes megoldás lehet.
Nem biztos benne, hogy Önnek melyik megoldás lenne a legmegfelelőbb, esetleg szeretne élni a napelem fűtés adta lehetőségekkel, de nem tudja, hogyan kezdjen neki? Keressen minket az alábbi űrlapon, és mi a tervezéstől a finanszírozáson át a kivitelezésig fogjuk a kezét.
Források:
https://www.tisztaenergiak.hu/radiatoros-futes-napelemmel/
https://czinege.hu/elektromos-futes-napelemmel/
https://solarzone.hu/napelemes-futes-milyen-lehetosegek-allnak-elotted/