A Magyarországi napelemes piac számos ellentmondásos jelet mutat, ami miatt nehéz megítélni, hogy valóban dübörög vagy éppen bedőlőben van. Az iparág egyes területein problémák vannak, de a rekordmagasságú napelem telepítések és az emelkedő megújuló energia arány azt sugallja, hogy van remény a napelemek jövőjében. Cikkünkben megvizsgáljuk az ellentmondó tényeket, és feltárjuk, miért érdemes még mindig elgondolkodni a napelem telepítésén.
Haldoklik a napelemes piac
Az új szabályozások, az állandó bizonytalanság és az átmeneti visszatáplálási tiltás miatt sokan tartanak a napelem telepítésétől. A lakosság és a vállalkozások nem tudják, hogy milyen elszámolásban lesznek, és ez hátráltatja az iparág fejlődését. Az A1 Solar Kft. ügyvezetője, Szenyán Endre kiemelte: az, hogy átmenetileg megszűnt a visszatáplálási lehetőség az újonnan létesülő napelemes rendszereknél, illetve nem lehet tudni részleteket az idei év végével megszűnő szaldós elszámolás után életbe lépő úgynevezett bruttó elszámolásról, olyan nehézségeket okoz ezen a piacon, amire felelős vállalatvezetőként nehéz felkészülni. Szenyán példaként említette: míg ők korábban akár húsz kivitelező csapattal is dolgoztak, hogy teljesíteni tudják a megrendeléseket, mára ez drasztikusan lecsökkent, ilyen kiszámíthatatlan körülmények között alig két-három brigádnak tudnak munkát biztosítani. A szakemberek elvándorlása tovább mélyíti a problémát, hiszen az iparág fejlődéséhez megbízható szakemberekre van szükség.
Háttérbe szorulnak a napelemes rendszerek a fosszilis energia projektekkel szemben
Az ellentmondások egyik forrása az, hogy a napelem erőművek nem élveznek megfelelő támogatást. Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke elmagyarázta, hogy a nem támogatott napelemes rendszereket 41%-os különadó sújtja, ami jelentős hátrányt jelent a környező országokkal szemben. Ugyanakkor a gázturbinás és más fosszilis energiatermelő beruházások jóval nagyobb támogatásban részesülnek. Ugyan az Európai Unió a megújuló energiára helyezi a hangsúlyt, de Magyarországon ez még nem teljesül.
Kinek az érdeke ez?
A kormány 2022. október 13-án tett bejelentése értelmében megszűnt a lakossági napelemes rendszerek betáplálása. Ezt azzal magyarázták, hogy a magyarországi elektromos hálózat nem bírná ki a terhelést. Kiss Ernő azonban szakmailag megerősítette, hogy a rendszer igenis bírná ezt a terhelést. Király Béla, a Privátbankár.hu szerkesztője szerint a magas adóterhelés és a nem megfelelő támogatás mögött talán az atom- és gázlobbi áll, akik erősebben befolyásolják a piacot. Az uniós előírások is szerepet játszhatnak az ellentmondásokban, és nem támogatják a fosszilis energiatermelést. Azonban reményt adhat, hogy az unió által előírt támogatás és a szabályozói környezet lehet, hogy megváltoztatja a piaci helyzetet.
Rekordmagasságú napelem telepítések
Ugyanakkor a kormány szerint rekordokat dönti a napelemes piac Magyarországon. Az Energiaügyi Minisztérium adatai szerint 2023 első félévében több mint egy gigawattal bővült a hazai napelemes kapacitás. Ez rendkívül magas növekedést jelent, és jóval felülmúlja a korábbi előrejelzéseket. A lakossági napelemes rendszerek száma is folyamatosan emelkedik, és már több mint 200 ezer háztartási rendszer működik Magyarországon. Az emelkedő megújuló energiaforrások aránya azt sugallja, hogy a napelemes piacnak még mindig van lendülete.
A Portfolio által közzétett adatok szintén azt mutatják, hogy a napelemes beruházások fokozottan népszerűvé válnak az ország különböző régióiban. A napelemes háztartási méretű kiserőművek telepítése Magyarországon jelentős lendületet vett, és a számok alapján az MVM ÉSZÁSZ elosztói körzetében érte el a legnagyobb növekedést. Különösen kiemelkedő eredményeket értek el Eger, Hatvan és Aszód környékén, amint járási szintre szűkítjük a vizsgálatot. A budapesti kerületek közül Újpest, azaz a 4. kerület vezet az újonnan telepített napelem rendszerek számában és beépített kapacitásában.
Mi a jövője a magyarországi napelemes piacnak?
Az ellentmondásos helyzet ellenére érdemes elgondolkodni a napelem telepítésén. A rekordmagasságú napelem telepítések és az emelkedő megújuló energia arány ígéretes jövőt sejtet a piac számára. A lakossági és ipari szektorban is várható fejlődés, és a megtérülési idő továbbra is vonzó lehet. A megfelelő támogatási rendszer és a tisztább szabályozási környezet azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy a magyarországi napelemes piac valóban kiteljesedjen és a fenntartható energia felé vezessen minket.
Célunk az, hogy a magyarországi lakosság ne a rezsicsökkentésben bízzon, hanem saját magának termelje meg az energiáját, hogy ezzel elérhesse a teljes rezsinullázást. Keressen minket bizalommal, és mi segítünk ezt megvalósítani.