Az Európai Unió éghajlat-politikai erőfeszítései jelentős előrelépést mutatnak kibocsátáscsökkentés terén, hiszen 2023-ban a nettó üvegházhatású gázok kibocsátása 8,3%-kal csökkent az előző évhez képest, ami a történelmi adatok szerint a második legnagyobb éves csökkenés a 2020-as 9,8%-os visszaesés után. Az Európai Bizottság jelentése szerint ez a csökkenés jelzi, hogy az EU a megújuló energiaforrások, mint a szél- és napenergia felhasználásának növekedésével, valamint a szénalapú energiaforrásoktól való elmozdulással, jó úton halad a 2030-ig kitűzött cél, az üvegházhatású gázkibocsátás legalább 55%-os csökkentése felé.
Kibocsátáscsökkentés a villamosenergia és ipari ágazatokban
2023-ban az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) alá tartozó villamosenergia- és ipari létesítmények kibocsátása rekordmértékű, 16,5%-os csökkenést mutatott. Ez az adat bizonyítja az ágazatok eredményességét a 2030-ra kitűzött 62%-os csökkentési cél felé haladásban. Az ETS a múlt évben 43,6 milliárd euró bevételt generált, amelyet közvetlenül az éghajlat-politikai beruházások finanszírozására fordítottak.
Más ágazatok teljesítménye
A villamosenergia-termelés és fűtés ágazatban 2023-ban 24%-kal csökkentek a kibocsátások, ami szintén a megújuló források felhasználásának növekedésével magyarázható. Ezzel szemben a légiközlekedésből származó kibocsátások 9,5%-kal nőttek. Az épületek, mezőgazdaság, belföldi közlekedés, kisipar és hulladékgazdálkodás területeiről származó kibocsátások összességében 2%-kal csökkentek, ami a Politico jelentése szerint részben az építőipar kibocsátásának 5,5%-os visszaesésének tudható be. A természetes szénelnyelő területek 2023-ban 8,5%-kal bővültek, ami ellensúlyozza az elmúlt évtized csökkenő tendenciáját. A folyamatos fellépés szükségességét hangsúlyozzák a jelentéstevők, különösen a 2050-re kitűzött nulla nettó kibocsátási cél eléréséhez.
Hőakkumulátor technológia alkalmazása a fenntarthatóság jegyében
A magyar találmányt, a HeatVentors hőakkumulátor technológiáját integrálva vállalkozások nemcsak költséghatékonyan, hanem környezetbarát módon is képesek energiát tárolni. Ezek a rendszerek, amikor megújuló energiaforrásokkal, például napelemekkel és hőszivattyúkkal kombinálva használatosak, jelentősen csökkenthetik az energiafelhasználást és növelhetik az energiahatékonyságot, így hozzájárulva az EU kibocsátáscsökkentési céljainak eléréséhez.
Ezen technológiák alkalmazása létfontosságú lehet minden vállalkozás számára, amely a fenntarthatósági célok elérését tűzte ki maga elé. A jelenlegi klímajelentés eredményei pozitívak, és reményt adnak arra, hogy az EU valóban képes lesz teljesíteni a következő évtized kihívásait.
Amennyiben Ön is szeretné vállalkozása energiaköltségeit drasztikusan csökkenteni, vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi űrlapon! Lehet, hogy Önnek is megoldás a hőakkumulátor, amely képes hőt tárolni, így akár 20-50%-kal csökkenteni az energiakiadásokat.